Logo

Çapraz Naklin Yeniden Keşfi


Icon

Telefon

0 551 847 5181

Icon

Email

caprazkaracigernakli@inonu.edu.tr

Icon

Konum

Bulgurlu, 44000 Battalgazi/Malatya

Bize Ulaşın

Detaylı bilgi almak için enstitümüze ulaşın.

Banu Bedestenci Sönmez
Karaciğer Çapraz
Nakil Sistemi

Çapraz Naklin Yeniden Keşfi

Hero

Telefon

0 551 847 5181

E-posta

caprazkaracigernakli@inonu.edu.tr

Adres

Bulgurlu, 44000 Battalgazi/Malatya

KARACİĞER ÇAPRAZ NAKLİNDE KÜRESEL LİDER

About
Mini Right

Canlıdan Karaciğer Nakli

 • Bir Hayat Hediyesi

  Türkiye'de karaciğer nakillerinin yüzde 80'inden fazlası canlı vericilerle yapılmaktadır. Bu nakiller, canlı vericilerden alıcıya, gönüllü vericinin karaciğerinin bir kısmının nakledilmesi yoluyla gerçekleşmektedir. Ancak çoğu zaman nakil öncesi yapılan testler hasta ile vericisinin tıbben uyumsuz olduklarını göstermektedir.

Hasta ve Vericisi Arası Olası Uyumsuzluklar

 • Uyumsuzluk Umutsuzluk Değildir

  Hasta ve vericisi arasındaki tıbbi uyumsuzluk sebepleri arasında kan grubu uyumsuzluğu, hastaya verilecek karaciğer parçasının hacim olarak küçük kalması, vericide kalacak karaciğerin hayati zorunluluk için gerektiğinden küçük hacimde olması ve damarsal yapıların uyumsuzluğu ön plana çıkmaktadır.

About
Mini Right
Çapraz Karaciğer Nakli

Çapraz Karaciğer Nakli

 • Birbirimize Yardım Eli Uzatarak

  Kendi hastası ile tıbben uyumsuz olan bir verici çoğu zaman diğer bir hasta ile uyumlu olabilmektedir. Ayni şekilde, bir hasta kendi vericisi ile uyumsuz olduğu halde diğer bir hastanın vericisi ile uyumlu olabilir. Bu durumdaki hastalara, vericilerini takas etmeleri durumunda tıbben uyumlu verici bulunabilmektedir. İki veya daha fazla hastanın vericilerini takas ederek her birine tıbben uyumlu nakil temin edildiği yöntem çapraz karaciğer nakli olarak bilinmektedir.

Enstitümüzün Çapraz Nakil Deneyimi

 • Malatya: Çoklu Çapraz Naklin Küresel Öncüsü

  Enstitümüzde, eş zamanlı olarak yedi karaciğer nakli gerçekleştirebilecek personel ve teknik donanım bulunmaktadır. Bu da demektir ki, gerektiğinde enstitümüzde 7’li çapraz nakile kadar çoklu çapraz nakil yapılabilmektedir. Eş zamanlı nakillerde verici ve hasta eşleşmeleri, Haziran 2022'de uygulamaya konulan “Banu Bedestenci Sönmez Karaciğer Çapraz Nakil Sistemi” ile yapılmaktadır. Bu sistem, mümkün olan en küçük çapraz nakilleri kullanarak, en fazla hastaya en uygun nakilleri sağlama prensibi üzerine kurulmuştur. Bu prensip doğrultusunda, enstitümüz 7 Temmuz 2022 tarihinde dünyanın ilk 4’lü karaciğer çapraz naklini, 4 Ekim 2023 tarihinde dünyanın ilk 5’li karaciğer çapraz naklini, 23 Ocak 2024 tarihinde dünyanın ilk 6’lı karaciğer çapraz naklini ve en son olarak 2 Temmuz 2024 tarihinde dünyanın ilk 7’li karaciğer çapraz naklini gerçekleştirmiştir.

About

Vericileri ile Uyumlu Hastaların Çapraz Nakile Katılımı

 • Daha Uygun Nakil Bulunabilir

  Bir hastanın kendi vericisi ile tıbben uyumlu olduğu halde çapraz karaciğer nakli ile kendisi için daha uygun bir vericiden nakil alabilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu sebeple, Enstitümüzde hastalar ve vericileri çapraz karaciğer nakil sistemine uyumlu dahi olsalar katılabilmektedirler.

  Banu Bedestenci Sönmez Karaciğer Çapraz Nakil Sisteminin temel prensibi her hastaya en az kendi vericisi kadar uygun bir vericiden nakil temin edilecek şekilde en fazla hastaya uyumlu nakil temin edilmesidir.

Çapraz Nakil Hikayeleri

Post
Post
Post

Hastalar ve Vericiler

Anlatıyor

Icon

Kendisini son derece sağlıklı hisseden ve 3 ay önce karaciğer nakil ameliyatı olan 55 yaşındaki Kenan Atılgan:

“25 Nisan 2023 yılında 3’lü çapraz karaciğer nakil ameliyatı oldum. 3 ay geçti ve son derece sağlıklı hissediyorum kendimi. Malatya’ya başından beri güvendik. İyi ki gelmişim diyorum. Sezai Hocamızı iyi ki tanımışız. Hocamızın çok iyi bir cerrah olmasından ziyade en güzel tarafı insanlığı oluyor. Bazen hiç uyumadığını düşünüyorum, gece ne zaman arasak, hemen cevap veriyor.”

Icon

“28 yaşındayım. Ali Güner’in donörüyüm. Süreç şöyle başladı: Babamın karaciğer nakline ihtiyacı vardı. Benim karaciğer hacmim babamınkine küçük geldiği için nakil gerçekleşmedi. Doktorumuz seni çapraza yazalım mı dediğinde yazıldım ama çok umutlu değildim. Çünkü bizim kanımız 0+’ti. Yani herkese kan verebildiğimiz ama sadece kendi kan grubumuzdan alamadığımız için çok umutlu değildim. Karaciğer naklinin 3’lüsünün, 4’lüsünün olduğunu da bilmiyordum. Ramazan Bayramı’nda aradılar bizi, böyle bir naklin gerçekleşeceğini söylediler. Kararlı olup olmadığımı sordular. Karalıydım, geldim ve burada Ali’yle tanıştık. Aile dostu olduk. Ben Ali’ye organ verdim, Ali’nin kardeşi başka birine organ verdi, verdiği kişinin yeğeni de benim babama organ verdi. Şu anda çok iyiyiz. İki canı kurtarmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ameliyattan önceki halimle şimdiki halimi kıyaslarsam hiçbir farklılık yok, gayet sağlıklıyım”

Icon

30 yıldır bu hastalıkla mücadele ettiğini söyleyen Ali Güner:

“32 yaşındayım. Doğma büyüme Mersinliyim. 30 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum. Bize Malatya’yı önerdiler, geldik Sezai Hocayla tanıştık. Kadavra listesine alındık. Ancak 5-6 yıl kadavra çıkmadı bize. Daha sonra çapraz nakil ameliyatı önerisinde bulundular. Biz de kabul ettik. Kardeşimi getirdim. Ancak kardeşimin donörü bana uymadığı için kardeşim donörünü başka hastaya verdi, bana da Esra donörünü verdi. Esra’ya çok teşekkür ederim. Eğer o olmasaydı belki de bu çapraz ameliyat gerçekleşmeyecekti. Şu an sağlığım çok iyi. Eskiden yürüyecek halde değildim”

BİZ KİMİZ?

Sistemin Mimarları

Prof. Tayfun Sönmez

Prof. Tayfun Sönmez

Ekonomi Profesörü
Boston College

İktisadi tasarım dalının en önemli uygulamaları arasında gösterilen böbrek çapraz nakli ve öğrencilerin devlet okullarına yerleşimi konularını ortak yazarlarıyla birlikte hem akademik literatüre hem de pratik uygulamaya 2000li yıllarda kazandıran Tayfun Sönmez, yakın dönemde de pandemik tıbbi kaynak tahsisi, pozitif ayrımcılık sistemleri ve askeri öğrencilerin uzmanlık alanlarına dağılımı gibi konularda yine gerçek hayatta etkili olan çalışmaları ile tanınan mikro ekonomi kuramcısıdır.

Prof Dr. Sezai Yılmaz

Prof Dr. Sezai Yılmaz

Genel Cerrahi Profesörü
Karaciğer Nakil Enstitüsü Direktörü
İnönü Üniversitesi

Araştırma alanları tıp, sağlık bilimleri, cerrahi tıp bilimleri ve genel cerrahi olan Sezai Yılmaz, karaciğer transplantasyonu ve canlı karaciğer nakli konularında dünya çapında tanınmaktadır. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atan Sezai Yılmaz, karaciğer çapraz nakil sistemi ile uyumsuz canlı donörleri olan hastalar için büyük bir umut olan çalışmalarıyla 2024 yılında "Cerrahi Tıp Bilimleri" kategorisinde "İbni Sina Hizmet Ödülü"ne layık görülmüştür.

Prof. Utku Ünver

Prof. Utku Ünver

Ekonomi Profesörü
Boston College

İktisadi tasarım, adil ve etkin eşleştirme alanlarında hem kuramsal hem de hesaplamalı metodoloji kullanarak temel ve uygulamalı bilimsel eserlere imza atan Utku Ünver, ortak yazarları ile birlikte böbrek çapraz nakli, pandemik tıbbi kaynak tahsisi, evlatlık çocuklara aile bulma öneri sistemi geliştirme gibi konuların hem akademik çalışmalara hem de pratik uygulamaya dönüşmesinde öncülük yapan ve Uluslararası İktisadi Tasarım Derneği başkanlığını 8 yıl yürüten iktisat kuramcısıdır.

HABERLER

image
image
Brand
Brand
Brand
Brand
Brand
Brand
Brand
Brand